PROJEKT "INTEGRUJMY SIĘ I CIESZMY ŻYCIEM"

Od miesiąca lutego 2009 roku do lipca 2009 roku w świetlicy środowiskowej w Parzycach i Małachowicach z ramienia Gminnego Ośrodka Kultury w Leśmierzu realizowany był Projekt "Integrujmy się i cieszmy życiem", współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Głównym celem projektu była integracja różnych środowisk lokalnej społeczności gminy Ozorków poprzez stworzenie możliwości uczestnictwa w imprezach kulturalnych, stworzenie atrakcyjnej propozycji zajęć pozalekcyjnych dla dzieci oraz rozwój umiejętności i zainteresowań poprzez cykl warsztatów teatralnych.

W ramach projektu realizowane były następujące zadania:

28 lutego 2009 r. 30 osobowa grupa dzieci ze świetlic, (11dzieci z Parzyc i 19 dzieci z Małachowic) uczestniczyła w wycieczce do Teatru w Łodzi. Podczas wycieczki dzieci obejrzały spektakl teatralny „Calineczka”, zwiedziły Teatr oraz uczestniczyły w warsztatach prowadzonych przez aktorów Teatru Piccolo.

W marcu dla dzieci ze świetlicy z Parzyc i Małachowic odbywały się warsztaty z emisji głosu. Podczas 20 godzin warsztatów prowadzonych przez logopedę dzieci ćwiczyły narządy mowy, pracowały nad poprawną emisją głosu i wymowy poprzez ćwiczenia, zabawy i konkursy.

W kwietniu dla 30 dzieci z Parzyc i Małachowic prowadzone były warsztaty literackie z filologiem i dziennikarką. W ramach tych zajęć dzieci pracowały nad tekstem, czytały i analizowały wiersze różnych poetów, przygotowywały się do konkursu recytatorskiego.

27 kwietnia w świetlicy w Małachowicach odbył się konkurs recytatorski ”Życie jest jak Teatr”. W konkursie wzięła udział 30 osobowa grupa dzieci z Parzyc i Małachowic.

W maju w świetlicach przeprowadzone zostały warsztaty aktorskie z teatrologiem, reżyserem Teatru Psikus. W ramach tych zajęć dzieci rozwijały zainteresowania i umiejętności związane z teatrem, uczestniczyły w zabawach i grach animacyjnych, ćwiczyły koncentracje uwagi, koordynacje ruchową, tworzyły scenografię poprzez pracę z rekwizytami i pracowały nad scenariuszem przedstawienia.

14 czerwca w Solcy Wielkiej odbył się w ramach Projektu „ Integrujmy się i cieszmy życiem” Gminny Dzień Dziecka. Tego dnia dzieci obejrzały spektakl teatralny „ Piraci Kapitana Haka”, odbył się pokaz szczudlarza, malowanie twarzy oraz wiele konkursów tanecznych, zabaw ruchowych i quiz edukacyjny.

W lipcu odbyła się 5 dniowa wycieczka do Zakopanego dla dzieci uczestniczących w warsztatach teatralnych i działaniach podejmowanych w ramach projektu. Podczas wycieczki dzieci zwiedziły Kraków, Zakopane, Wadowice. Uczestniczyły w pieszej wycieczce nad Morskie Oko, zwiedziły cmentarz na Pękowym Brzyzku, Skocznie Narciarską. Niezapomnianą atrakcją dla dzieci był również wjazd kolejką na Gubałówkę oraz zjazd wyciągiem krzesełkowym. Dla dzieci w ramach zajęć teatralnych odbywały się również próby do przedstawienia oraz interaktywny spektakl teatralny „Muzykanci z Bremy” w wykonaniu Teatru Art-Re z Krakowa, który gościliśmy w pensjonacie podczas pobytu w Zakopanem.

26 lipca przy świetlicy w Małachowicach odbył się Festyn Integracyjny dla mieszkańców gminy Ozorków. Podczas festynu publiczność obejrzała spektakl teatralny '”Czemu Marta jest uparta” w wykonaniu dzieci ze świetlic, wysłuchała zespołu wokalno-instrumentalnego z Małachowic, uczestniczyła również w wielu konkursach i zabawach. W przygotowanie festynu włączyli się rodzice, dzieci ze świetlic przygotowując i obsługując stoiska gastronomiczne. Uczestnicy festynu integrowali się poprzez wspólną zabawę, śpiew i taniec do późnych godzin wieczornych.