Gminny Ośrodek Kultury | Lesmierz 23 | 95-035 Ozorków | 42 718 05 79 | gok_lesmierz(at)wp.pl 

A A A

"ŚWIETLICA W MAŁACHOWICACH KOLONII MIEJSCEM INTEGRACJI SPOŁECZNOŚCI WIEJSKIEJ"


Miło nam poinformować, że złożony przez Gminny Ośrodek Kultury w Leśmierzu wniosek do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi w ramach Działania 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji, uzyskał pozytywną ocenę Komisji i pełna kwotę dofinansowanie na realizacje działań w ramach projektu „Świetlica w Małachowicach Kolonii miejscem integracji społeczności wiejskiej”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Celem głównym projektu jest pobudzenie aktywności społecznej 24 kobiet w wieku 15-64 lat z Małachowic i Małachowic Kolonia oraz integracja, podniesienie poziomu życia i zwiększenie aktywności mieszkańców wsi w okresie od sierpnia do grudnia 2010r.

W ramach projektu realizowane będą: warsztaty dla kobiet z Małachowic i Małachowic Kolonii z wizażu, autoprezentacja i podstaw makijażu, decoupagu, bukieciarskie, warsztaty tworzenia ozdób z sizalu, odbędzie się wyjazd studyjno- integracyjny w Góry Świętokrzyskie, festyn integracyjny w Małachowicach Kolonii (szczegółowy program festynu na plakacie) i impreza mikołajkowa.
Serdecznie zapraszam mieszkańców wsi do zaangażowania się i aktywnego uczestniczenia w realizacji i działaniach podejmowanych w ramach projektu.

Dnia 8 lipca w ramach organizacji czasu wolnego dla dzieci ze świetlic z Parzyc, Małachowic i Solcy Wielkiej odbyła się wycieczka do Jednostki Wojskowej w Leźnicy Wielkiej. Najpierw udaliśmy się na lotnisko gdzie mogliśmy wsiąść na pokład i usiąść za sterami śmigłowca.

Po powrocie na plac główny jednostki uczestniczyliśmy w pokazie broni, dzieci obejrzały również teren ćwiczeń i szkoleń żołnierzy. Zapoznaliśmy się z historią dywizjonu zwiedzając Salę Tradycji, pamiątki obrazujące powstanie kawalerii powietrznej oraz podziwialiśmy liczne puchary świadczące o osiągnięciach żołnierzy. Po niezwykle interesującej wizycie w jednostce wybraliśmy się na kąpielisko w Leźnicy Wielkiej.

Dnia 22 sierpnia na placu przy świetlicy w Małachowicach Kolonii odbył się festyn integracyjny w ramach realizacji projektu „Świetlica w Małachowicach Kolonii miejscem integracji społeczności wiejskiej”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W okresie trwania projektu od sierpnia do grudnia 2010 r. dla mieszkańców wsi Małachowic i Małachowic Kolonii zaplanowanych jest wiele działań i atrakcji. Projekt rozpoczął się festynem integracyjnym, następnie w kolejnych miesiącach od września do listopada prowadzone będą w świetlicy w Małachowicach warsztaty z wizażu i autoprezentacji, decoupagu, bukieciarskie i warsztaty tworzenia ozdób z sizalu dla 24 kobiet. W grudniu odbędzie się impreza mikołajkowa dla uczestniczek warsztatów i ich rodzin połączona z wystawą prac powstałych na warsztatach. Ostatnim działaniem zaplanowanym w ramach projektu jest wyjazd studyjno- integracyjny w Góry Świętokrzyskie dla uczestniczek warsztatów. Podczas festynu integracyjnego wystąpiły gwiazdy polskiej i zagranicznej estrady. Licznie zebrana publiczność bawiła się przy zespole Old Stars, w rytmach muzyki afrykańskiej grupy Hakuna Matata oraz przy discopolowych przebojach gwiazdy Polsatu Tarzan Boy. Humorystyczny program kabaretowy zaprezentował również Trzeci Oddech Kaczuchy. Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje dla dzieci, stoiska rękodzielnicze i gastronomiczne. W trakcie festynu dla najmłodszych uczestników udostępnione były nieodpłatnie urządzenia rekreacyjno-zabawowe.

Na stoiskach rękodzielniczych z decoupagu, sizalu i bukieciarskich wystawcy prezentowali wyroby, które będą tematem prowadzonych warsztatów dla kobiet. Pyszne przekąski z grilla i wiele innych smakołyków można było skosztować przy stoisku gastronomicznym przygotowanym i obsługiwanym przez panie i panów z Małachowic zaangażowanych w realizacje projektu. Festyn w Małachowicach z całą pewnością zintegrował mieszkańców wsi, zmobilizował ich do wspólnej praca i uczestniczenia w życiu społecznym. Dzięki imprezie zorganizowanej przez świetlice w Małachowicach i GOK w Leśmierzu mieszkańcy mogli aktywnie i atrakcyjnie spędzić czas wolny, przez co osiągnięte zostały założone cele projektu „Świetlica w Małachowicach Kolonii miejscem integracji społeczności wiejskiej”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

We wrześniu dla 24 mieszkanek Małachowic i Małachowic Kolonii rozpoczęły się warsztaty w ramach realizowanego projektu „ Świetlica w Małachowicach Kolonii miejscem integracji społeczności wiejskiej. Projekt ten jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Pierwsze warsztaty z autoprezentacji, wizażu i podstaw makijażu dotyczyły kreowania wizerunku osobistego i wzmacnia poczucia wartości kobiet, poprzez odpowiednio dobrany ubiór i makijaż. Na warsztatach z wykwalifikowaną wizażystką przeprowadzona została indywidualna analiza kolorystyczna uczestniczek spotkania, pokaz makijażu dziennego i wieczorowego. Drugie spotkanie poświęcone było nauce makijażu poprzez instruktażowy pokaz wizażystki i samodzielne wykonanie makijażu przez uczestniczki. Jak wynika z relacji Pań, własnych obserwacji, zadowolonych i uśmiechniętych twarzy uczestniczek były to bardzo cenne i pouczające warsztaty a wiedza i zdobyte umiejętności zapewne przydadzą się w życiu.

W ramach kolejnego działania we wrześniu 8 kobiet uczestniczyło w świetlicy w Małachowicach w warsztatach decoupagu.

Tym razem Panie rozwijały swoje umiejętności manualne .Zakres tematyczny warsztatów obejmował naukę zdobienia, odnawiania różnych przedmiotów wykonanych techniką serwetkową, decoupagu z elementami postarzania
i klasycznego decoupagu z techniką szablonu. Panie wykazały dużo pomysłowości, oryginalności i zdolności manualnych, o czym świadczą piękne szkatułki, lusterka i zegarki powstałe na warsztatach. Wszystkim Panią mogę pogratulować talentu, życzyć rozwoju osobistego i poszerzania umiejętności z zakresu tworzenia wyrobów rękodzielniczych.

W październiku 8 kobiet uczestniczyło w nieodpłatnych warsztatach bukieciarskich w świetlicy w Małachowicach Kolonii dzięki środkom pozyskanym z Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi na realizacje projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Warsztaty prowadziła wykwalifikowana florystyka Janina Kwapisz. Temat zajęć dotyczył technik wykonywania i naukę tworzenia kompozycji okolicznościowych na stół, wianków rzymskich, jako uniwersalnej formy dekoracji oraz wiązanek na Wszystkich Świętych. Podczas zajęć Panie korzystając z różnorodnych materiałów w postaci kwiatów żywych, sztucznych, gąbek florystycznych, świec, zieleni oraz dodatków dekoracyjnych pod okiem instruktorki wykonały przepiękne kompozycje kwiatowe. Zdobytą wiedze i umiejętności z zakresu bukieciarstwa zapewne wykorzystają w życiu codziennym. Miła i życzliwa atmosfera warsztatów zintegrowała uczestniczki, które dzięki możliwości skorzystania z bezpłatnych zajęć mogły aktywnie i twórczo spędzić czas. Przeprowadzone profesjonalnie i na wysokim poziomie warsztaty przyczyniły się do wzrostu kwalifikacji i rozwoju osobisty kobiet. Wszystkim Panią życzę sukcesów i zachęcam do pogłębiania zdobytych umiejętności w życiu. W listopadzie rozpoczynają się kolejne warsztaty.

Tym razem ośmioosobowa grupa kobiet będzie poznawała tajniki wyplatania ozdób z sizalu. Wszystkie prace wykonane na warsztatach decoupagu, bukieciarskich i sizalu będzie można obejrzeć na wystawie mikołajkowej 6 grudnia od godz. 17.00 w świetlicy w Małachowicach Kolonii. Serdecznie zapraszam na imprezę mikołajkową w programie: wystawa, występ iluzjonisty-Macieja Dudy, bajka dla dzieci - Teatru ART-RE z Krakowa, słodki bufet oraz uroczyste wręczenie uczestniczką warsztatów certyfikatów.

Dnia 16 listopada w świetlicy w Małachowicach Kolonii zakończył się cykl warsztatów projektu „ Świetlica w Małachowicach Kolonii miejscem integracji społeczności wiejskiej”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszy Społecznego. Warsztaty pod nazwą „ tworzenie ozdób z sizalu” były dla 8 uczestniczek bardzo cennym i pouczającym doświadczeniem życiowym. Poprzez te zajęcia kobiety z podziwem i zachwytem pod okiem wykwalifikowanej rękodzielniczki Danuty Ledzion tworzyły z wyczesanego sznurka sizalowego niepowtarzalne i piękne rzeczy w postaci laleczek, aniołów, kompozycji owoców i słoneczników. Zajęcia cieszyły się tak dużym zainteresowaniem, że Panie umówiły się z twórczynią ludową na kolejne wyjazdowe warsztaty do pracowni Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Słynna z swoich niepowtarzalnych wyrobów na całą Polskę rękodzielniczka Danuta Ledzion wyraziła pod adresem uczestniczek warsztatów i organizatorów wiele ciepłych słów, gratulując zaangażowania, umiejętności i dziękując za inicjatywę zorganizowania warsztatów.
Prace z warsztatów z sizalu, decoupagu, bukieciarskich można było podziwiać 6 grudnia w świetlicy w Małachowicach Kolonii podczas imprezy mikołajkowej i towarzyszącej jej wystawie rękodzielniczej prezentującej prace 24 uczestniczek warsztatów. Tego wieczoru pomimo zimowej pory w świetlicy panowała ciepła i miła atmosfera, którą stworzyli jej uczestnicy, humorystyczny program iluzjonistyczny, przedstawienie teatralne „ Korzucha Kłamczucha” teatru ART.-Re z Krakowa i oczywiście wizyta Mikołaja z prezentami.

Jak na mikołajki przystało wszyscy zostali obdarowani upominkami, a upominki dla dzieci były tym bardziej cenne i wartościowe, ponieważ własnoręcznie wykonane przez ich mamy. Uczestniczki warsztatów zostały nagrodzone przez Mirosławę Walc i kordynatora projektu – Agatę Włodarczyk certyfikatami za aktywny udział w zajęciach, zaangażowanie i zdolności artystyczne. Kolejny raz serdecznie wszystkim dziękuje za miłą i życzliwa atmosferę podczas zajęć, gratuluje zdolności i życzę dalszych sukcesów.

W dniach od 11 do 13 grudnia mieszkanki Małachowic uczestniczyły w wycieczce integracyjnej zorganizowanej w ramach realizacji projektu „ Świetlica w Małachowicach Kolonii miejscem integracji społeczności wiejskiej”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wycieczka była ostatnim działaniem podsumowującym projekt realizowany w świetlicy w Małachowicach Kolonii od sierpnia do grudnia 2010 r. Podczas wycieczki Panie zwiedziły wiele ciekawych miejsc, m.in. kolekcje militariów w Muzeum Orła Białego, Opactwo Cystersów w Wąchocku, pomnik najsłynniejszego z sołtysów, Klasztor Benedyktów, Świętą Katarzynę, dąb Bartek, rezerwat geologiczny Kadzielnia, ruiny zamku w Chęcinach i skansen wsi kieleckiej w Tokarni. Program wycieczki uatrakcyjniał przewodnik świętokrzyski zbój Szydło, który w bardzo interesujący sposób opowiadał historie zwiedzanych obiektów, przeplatając opowieści wesołymi dowcipami i prezentując się podczas wycieczki w stroju zbójeckim. Towarzyszący nam podczas wieczorków integracyjnych w pensjonacie zbój Szydło rozbawiał grupę kobiet podczas wieku zabaw i konkursów przysposabiających do życia w świętokrzyskim. Wycieczka pozwoliła jej uczestniczką miło i pożytecznie spędzić czas, zintegrować się, poznać kulturę ludową regionu kieleckiego, wymienić się doświadczeniami z warsztatów. Uważam, że wyjazd to również dobra okazja do zainspirowania nowych pomysłów i kontynuowania niezwykłej przygody z twórczością rękodzielniczą.

Podsumowując projekt „ Świetlica w Małachowicach Kolonii miejscem integracji społeczności wiejskiej” z satysfakcją i zadowoleniem mogę stwierdzić, że było to niezwykle cenne i pouczające doświadczenie życiowe, które zaktywizowało i zintegrowało 24 kobiety biorące udział w projekcie, pozwoliło rozwinąć ich zainteresowania, kwalifikacje i umiejętności, oraz aktywnie i twórczo spędzić czasu. O powyższych zaletach projektu świadczą przede wszystkim wyniki badań ewaluacyjnych na zakończenie projektu oraz wiele miły słów wdzięczności i podziękowania od jego uczestniczek. Wszystkim Paniom dziękuje za aktywny udział w projekcie, miłą i życzliwą atmosferę podczas warsztatów, życzę sukcesów i zachęcam do dalszego rozwijania i pogłębiania umiejętności rękodzielniczych.
Agata Włodarczyk