Gminny Ośrodek Kultury | Lesmierz 23 | 95-035 Ozorków | 42 718 05 79 | gok_lesmierz(at)wp.pl 

A A A

ŚWIETLICA ŚRODOWISKOWA W PARZYCACH


Świetlica środowiskowa w Parzycach rozpoczęła swą działalność w 2005 roku.
W 2009 roku w świetlicy został zrealizowany program współfinansowany z środków Unii Europejskiej, projekt zat. „Integrujmy się i cieszmy życiem”. W 2011r miał miejsce remont i modernizacja budynku, sfinansowany z funduszy Unii Europejskiej. W ramach projektu zakupiono wyposażenie świetlicy m.in.: stoliki, krzesła, regały, szafki, aneks kuchenny, gry edukacyjne, komputer. Działalność wznowiona została w maju 2012 roku. Obiekt zmienił się zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz nie do poznania!

Świetlica środowiskowa przeznaczona jest do spędzania czasu wolnego, rekreacji, oraz i integracji lokalnej społeczności. To także miejsce spotkań, działań na rzecz rozwoju kultury i edukacji. Działalność świetlicy środowiskowej obejmuje szczególnie dzieci i młodzież. Celem prowadzonych zajęć jest rozwijanie zainteresowań w bezpiecznym i miłym otoczeniu, ukazywanie dzieciom i młodzieży współczesnego życia, zbliżenie ich do aktywnego w nim udziału. Świetlica stwarza warunki do spotkań, wypoczynku i relaksu. Zajęcia sportowe odbywają się głównie na placu przed budynkiem. Do dyspozycji dzieci oraz młodzieży są 3 stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. W salach znajdują się m.in. liczne artykuły plastyczne, piłki do gry w siatkówkę oraz piłkę nożną, skakanki, stół do tenisa stołowego, tarcza do gry w rzutki, gry edukacyjne, puzzle, tablice o charakterze dekoracyjnym służące do ekspozycji prac dzieci. Zajęcia prowadzone są według tematów zaplanowanych na poszczególne dni. Uczestnicy zajęć świetlicowych wspólnie z opiekunem organizują cykliczne imprezy okolicznościowe m.in: „Dzień Babci i Dziadka” , „Dzień Kobiet” „Powitanie wiosny” , „Dzień Matki i Ojca”, „Dzień Dziecka”, „Pożegnanie lata” „Halloween”, „Andrzejki”.
Spędzanie czasu w świetlicy sprzyja powszechnemu rozwojowi dzieci i młodzieży. Zajęcia wzbogacają wiadomości, rozwijają umiejętności i wychowują. Dotyczą one najbliższego otocznia dzieci, rodziny, szkoły, kolegów, miejsca zamieszkania, ojczyzny. Poprzez udział w zajęciach świetlicowych dzieci rozwijają zainteresowania przyrodnicze i kulturalne. W ramach działalności organizowane są różne wyjazdy – głównie w okresie wiosenno – letnim na basen, do kina, muzea , ZOO, palmiarni, itp.