Gminny Ośrodek Kultury | Lesmierz 23 | 95-035 Ozorków | 42 718 05 79 | gok_lesmierz(at)wp.pl 

A A A

1.07.2018 r. niedziela, godz. 18.00, Kościół Parafialny w Sokolnikach
Patronat: JM Rektor Akademie Muzycznej w Łodzi - prof. Cezary Sanecki


 

Duo Accosphere -Alena Budzinakova (Słowacja) & Grzegorz Palus (Polska)
,,Akordeon - Muzyczny Kalejdoskop od Baroku do XX wieku"

Program:

Jan Sebastian Bach (1685-1750) - Koncert na dwa klawesyny c-moll BWV 1062 Allegro. Andante. Allegro assai

Piotr Czajkowski (1840-1893) - Suita z baletu „Dziadek do orzechów" op. 71a
Marsz. Taniec Cukrowej Wróżki. Taniec arabski. Taniec chiński . Taniec pastuszków. Trepak.

Domenico Scarlatti (1685-1757) - Sonata F-dur k.l 07, Sonata A-dur k. 39 (solo A. Budzinakova) Jean Philippe Rameau (1683-1764) - Śpiew ptaków, Kura (solo Grzegorz Palus)
Andrzej Krzanowski (1949-1990) - Taniec góralski
Witold Lutosławski (1913-1994) - Wariacje na temat Paganiniego

Alena Budzinakova
Zaliczana do grona najwybitniejszych reprezentantów słowackiej akordeonistyki. Urodziła się w 1987 roku w Koszycach (Słowacja) gdzie rozpoczynała swoją muzyczną edukację, a następnie uzyskała dyplom Konserwatorium (2009). W 2014 roku została absolwentką studiów magisterskich w Akademii Muzycznej w Krakowie. Ponadto w latach 2012-2014 studiowała w Konserwatorium Wien Privatuniversitat w Wiedniu (Austria) w klasie prof. Grzegorza Stopy oraz w 2017 roku ukończyła z wyróżnieniem prestiżowe , solistyczne studia Konzerexamen w Hochschule fur Musik Detmold (Niemcy). W swoim dorobku posiada szereg nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach akordeonowych.

Grzegorz Palus
Urodził się w 1987 roku w Krakowie. Jest absolwentem Królewskiej Duńskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze (studia Master of Music w klasie prof. Geira Draugsvolla), Hochschule fur Musik Detmold (podyplomowe studia Konzertexamen w klasie prof. Grzegorza Stopy) oraz Akademii Muzycznej w Krakowie (studia I i II stopnia w klasie dr Janusza Patera). W swoim dorobku posiada szereg nagród , zdobywał najwyższe laury i wyróżnienia w konkursach muzycznych w Polsce i za granicą. Dokonał nagrań dla niemieckiego radia WDR3, oraz Polskiego Radia. Uczestniczy w prawykonaniach współczesnych solowych i kameralnych kompozycji akordeonowych, a także bierze udział w pracach jury krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych.

DuoAccosphere:Alena Budzinakova & Grzegorz Palus
Duo Accosphere jest unikatowym, międzynarodowym duetem akordeonowy, łączącym w swej działalności dwa różnorodne oblicza współczesnego akordeonu koncertowego. Założone zostało w 2011 roku z inicjatywy wybitnych reprezentantów polskiej i słowackiej akordeonistyki, dla których główną ideą działalności jest promowanie artystycznego oblicza muzyki akordeonowej, w jej różnorodnych odsłonach brzmieniowych. Zespół prowadzi aktywną działalność koncertową, występując na kilkudziesięciu koncertach w Polsce i za granicą (Austria, Bośnia i Hercegowin a, Dania, Litwa, Niemcy, Słowacja, Ukraina). Do najważniejszych osiągnięć należą: występy z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie (2014), występy na międzynarodowych festiwalach muzycznych jak: Barendorfer Klassik Fest w Iserlohn (Niemcy), Festival „Day of Accordion and Bayan Music" w Kijowie (Ukraina), Międzynarodowy Festiwal Akordeonowy w Wilnie (Litwa), Festival ofModem Art w Odessie (Ukrain a), Festiwal Wawel o Zmierzchu w Krakowie , BachFest 2014 w Detmold (Niemcy) czy Festiwal Contemporary Baroque w Wiedniu (Austria). Ponadto duet prezentował się na scenie Filharmonii im. H. Wieniawskiego w Lublinie, Akademii Muzycznej we Lwowie, Konzerthaus Detmold, Tonhalle Dusseldorf, Arithmeum Bonn oraz w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. W swoim dorobku artystycznym zespół posiada szereg laurów w krajowych i międzynarodowych konkursach muzycznych. W obszarze zainteresowań repertuarowych duetu znajduje się równolegle muzyka współczesna, oraz transkrypcje kompozycji pochodzących z wcześniejszych epok. Wyrazem tych zainteresowań jest współpraca z kompozytorami, prawykonania nowych kompozycji a także autorskie aranżacje kompozycji wywodzących się z literatury fortepianowej, organowej, kameralnej czy orkiestrowej, powstałych od Baroku do XX wieku. Zespół dokonał nagrań między innymi dla niemieckiego radia WDR3 oraz Polskiego Radia.