24.06.2018 r., niedziela, godz.18.00, Kościół Parafialny w Sokolnikach Patronat: JM Rektor Politechniki Łódzkiej - prof. Sławomir Wiak

Akademicka Orkiestra Politechniki Łódzkiej Ryszard Jan Osmoliński - dyrygent
Simon Sammoun i Suheil Sammoun - skrzypce (Syria)

Program:

Wojciech Kilar (1932-2013) - Polonez z filmu „Pan Tadeusz"
Antonio Vivaldi (1678-1741) - Koncert d-moll op.3 nr 11 na dwoje skrzypiec i orkiestrę Allegro, Largo e Spiccato, Allegro

Muzyka filmowa w aranżacji Joanny Koszewskiej:
J. Wiliams (ur. 1932) - Star Wars Eric Serra (ur. 1959) - Golden Eye
J.M. Henson (ur. 1990) - Muppet Show

Akademicka Orkiestra Politechniki Łódzkiej powstała w 2005 r. pod dyrekcją prof. Ryszarda Jana Osmolińskiego - skrzypka, dyrygenta i pedagoga, laureata międzynarodowych konkursów muzycznych we Włoszech, zasłużonego dla kultury i oświaty polskiej. Członkami zespołu są studenci i pracownicy Politechniki Łódzkiej, a także studenci Uniwersytetu i Akademii Muzycznej w Łodzi. Zespół ma na swoim koncie koncerty z japońską skrzypaczką Satomi Yasutaniya, z łódzkimi wirtuozami skrzypiec - Łukaszem Błaszczykiem, Moniką Sylwią Osmolińską, Mają Tomaszewską i Maciejem Łabeckim, z primadonną Teatru Wielkiego w Łodzi, sopranistką - Dorotą Wójcik, prof. Wiedeńskiej Akademii - Zbigniewem Zienkowskim oraz z mezzosopranistką Moniką Krajewską z Nowego Yorku. W kwietniu 2007 r. orkiestra zagrała na Koncercie Inauguracyjnym I Międzynarodowego Festiwalu „Wiosna na Politechnice" w Łodzi a w czerwcu zespół wystąpił na Koncercie Inauguracyjnym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w Sokolnikach zdobywając uznanie publiczności i krytyki. W tym samym roku zespół grał z wielkim sukcesem na Międzynarodowym Festiwalu „Barwy Jesieni" w Równem na Ukrainie z solistami - Ryszardem J. Osmolińskim i Olgą Alicją Osmolińską - koncertmistrzem orkiestry. W latach 2008 - 2013 AOPŁ pod dyr. prof. Ryszarda J. Osmolińskiego występowała m.in. w Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Zakopanem, Łowiczu, we Lwowie, w Równem, w Auszcie na Krymie, w Wiedniu i Graz w Austrii, we Włoszech: w Paliano, San Cesareo oraz w Watykanie, na Pl. Św. Piotra podczas Audiencji Generalnej Ojca Świętego Benedykta XVI oraz w Kościele Polskim p.w. św. Stanisława w Rzymie. W 2013 r. AOPŁ uhonorowana została Złotym Dyplomem na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr i Chórów w Baden-Baden w Niemczech, a w 2014 r. zespół wystąpił z powodzeniem na Międzynarodowym Festiwalu Chórów i Orkiestr w Paryżu. W 2015 r. orkiestra obchodziła 1O-lecie powstania, w styczniu zespół wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Bożego Narodzenia i Nowego Roku w Soko lnikach /Łódź a w czerwcu zagrał koncerty w Szwajcarii m.in. w Zurichu i Herisau oraz wystąpił w koncertach jubileuszowych z okazji 70 - lecia powstania Politechniki Łódzkiej. W 2017 r. zespół zagrał koncerty w Kościele Polskim w Wiedniu oraz w Polskiej Szkole w Budapeszcie. Orkiestra AOPŁ pod dyr.. R.J.Osmolińskiego wydała swoją pierwszą płytę CD ze światowymi przebojami muzyki filmowej.
Suheil Sammoun - skrzypce, zaczął uczyć się muzyki od 4-ego roku życia. W 2017 roku ukończył
Akademię Muzyczną w Syrii (specjalność skrzypce). Śpiewał z chórem Luna Vocals Association w Damaszku pod kierownictwem Hussama Brimo. Przyjechał do Polski kilka miesięcy temu i gra w Akademickiej Orkiestrze Politechniki Łódzkiej pod batutą prof. Ryszarda J. Osmolińskiego. Obecnie uczy się języka polskiego i zamierza studiować reżyserię dźwięku.

Simon Sammoun - skrzypce, naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 7 lat. Ukończył klasę skrzypiec w Solhi Al-Wadi National Institute of Music w Damaszku. Wcześniej jeszcze, mając zaledwie 5 lat, śpiewał z chórem Luna Vocals Association w Damaszku (styl klasyczny, sakralny i wschodni / orientalny). W Polsce jest od 2017 r. i gra w Akademickiej Orkiestrze Politechniki Łódzkiej, z którą koncertuje w Polsce i zagranicą. Obecnie studiuje mechatronikę na Politechnice Łódzkiej.